Vicor Corporation V24C24T100BS
V24C24T100BS picture photo
Mfg. Part Number
V24C24T100BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W
Datasheet Download
V24C24T100BS.pdf
Availability of V24C24T100BS
QUANTITY
V24C24T100BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C24T100BS
Internal Part NumberEIS-V24C24T100BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C24T100BS
Related LinksV24C24, V24C24T100BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C24T100BS Details Description
Related parts for V24C24T100BS
TRANS NPN 400V 4A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.953 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 150KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IND BASE HOLDER FOR 507 SERIES datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HD VT TH SHRD datasheet.pdf
OSC CMEMS 12.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf