Vicor Corporation V24C24T150BL2
V24C24T150BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C24T150BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V24C24T150BL2.pdf
Availability of V24C24T150BL2
QUANTITY
V24C24T150BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C24T150BL2
Internal Part NumberEIS-V24C24T150BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.3A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C24T150BL2
Related LinksV24C24, V24C24T150BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C24T150BL2 Details Description
Related parts for V24C24T150BL2
IC CLK SYNC/JITTER CLEANER 64BGA datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MIC MKIV RCPT POWER datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR DRV8711 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT SKT datasheet.pdf