Vicor Corporation V24C28C150BF3
V24C28C150BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C28C150BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V24C28C150BF3.pdf
Availability of V24C28C150BF3
QUANTITY
V24C28C150BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C28C150BF3
Internal Part NumberEIS-V24C28C150BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.4A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C28C150BF3
Related LinksV24C28, V24C28C150BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C28C150BF3 Details Description
Related parts for V24C28C150BF3
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 200MA 1.6 OHM datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A 6SOT datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE COIL 6.8MH BOX datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.0047UF RADIAL datasheet.pdf