Vicor Corporation V24C28C150BL3
V24C28C150BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C28C150BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V24C28C150BL3.pdf
Availability of V24C28C150BL3
QUANTITY
V24C28C150BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C28C150BL3
Internal Part NumberEIS-V24C28C150BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.4A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C28C150BL3
Related LinksV24C28, V24C28C150BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C28C150BL3 Details Description
Related parts for V24C28C150BL3
CONN RING 6 AWG #1/4 PL-GRIP datasheet.pdf
IC SCHMITT TRIGGER HEX 14SOIC datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 54POS 2MM SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 9V datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.059" (1.50mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
TERMINAL ZSI 2X6/4X2.5 FC datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 144POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 144MA 3.3 OHM SMD datasheet.pdf