Vicor Corporation V24C28E100BL
V24C28E100BL picture photo
Mfg. Part Number
V24C28E100BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W
Datasheet Download
V24C28E100BL.pdf
Availability of V24C28E100BL
QUANTITY
V24C28E100BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C28E100BL
Internal Part NumberEIS-V24C28E100BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.57A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C28E100BL
Related LinksV24C28, V24C28E100BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C28E100BL Details Description
Related parts for V24C28E100BL
XFRMR LAMINATED 20VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf