Vicor Corporation V24C28E100BN2
V24C28E100BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C28E100BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W
Datasheet Download
V24C28E100BN2.pdf
Availability of V24C28E100BN2
QUANTITY
V24C28E100BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C28E100BN2
Internal Part NumberEIS-V24C28E100BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.57A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C28E100BN2
Related LinksV24C28, V24C28E100BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C28E100BN2 Details Description
Related parts for V24C28E100BN2
IC USB POWER SWITCH 8-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 27 OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 55NS 32TSOP datasheet.pdf
IDC CABLE- ASR14B/AE14G/ASR14B datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 30A TO-247 datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf