Vicor Corporation V24C28E150BF
V24C28E150BF picture photo
Mfg. Part Number
V24C28E150BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V24C28E150BF.pdf
Availability of V24C28E150BF
QUANTITY
V24C28E150BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C28E150BF
Internal Part NumberEIS-V24C28E150BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.4A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C28E150BF
Related LinksV24C28, V24C28E150BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C28E150BF Details Description
Related parts for V24C28E150BF
OSC 5.0V PROG TTL OE 100PPM datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
MODULE PWR OUTLET F SCREW-ON PCB datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 1A 741 MOHM SMD datasheet.pdf
FLEXSTRIP JUMPER .125 9COND datasheet.pdf
FAN AXIAL 35X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU ADJ 6SON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf