Vicor Corporation V24C28E150BG
V24C28E150BG picture photo
Mfg. Part Number
V24C28E150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V24C28E150BG.pdf
Availability of V24C28E150BG
QUANTITY
V24C28E150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C28E150BG
Internal Part NumberEIS-V24C28E150BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.4A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C28E150BG
Related LinksV24C28, V24C28E150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C28E150BG Details Description
Related parts for V24C28E150BG
DEVELOPMENT BOARD FOR USB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
TRANS CURRENT 20-1KHZ PCB datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.5 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS PIN datasheet.pdf