Vicor Corporation V24C28E150BL
V24C28E150BL picture photo
Mfg. Part Number
V24C28E150BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V24C28E150BL.pdf
Availability of V24C28E150BL
QUANTITY
V24C28E150BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C28E150BL
Internal Part NumberEIS-V24C28E150BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.4A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C28E150BL
Related LinksV24C28, V24C28E150BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C28E150BL Details Description
Related parts for V24C28E150BL
IC GATE AND 1CH 2-INP 5-TSOP datasheet.pdf
SWITCH KNOB STRGHT 1.122"PKS SER datasheet.pdf
RES 180 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CAP FOR .00. RCPT IP50 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOT23 datasheet.pdf