Vicor Corporation V24C28E50BF3
V24C28E50BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C28E50BF3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W
Datasheet Download
V24C28E50BF3.pdf
Availability of V24C28E50BF3
QUANTITY
V24C28E50BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C28E50BF3
Internal Part NumberEIS-V24C28E50BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.78A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C28E50BF3
Related LinksV24C28, V24C28E50BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C28E50BF3 Details Description
Related parts for V24C28E50BF3
RES SMD 38.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 9W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC COUNTER DUAL BINARY 16-SOIC datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEV 110/220VAC DINRAIL datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X9X2 15NS 64QFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf