Vicor Corporation V24C28H100BS
V24C28H100BS picture photo
Mfg. Part Number
V24C28H100BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W
Datasheet Download
V24C28H100BS.pdf
Availability of V24C28H100BS
QUANTITY
V24C28H100BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C28H100BS
Internal Part NumberEIS-V24C28H100BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.57A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C28H100BS
Related LinksV24C28, V24C28H100BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C28H100BS Details Description
Related parts for V24C28H100BS
IC LI-ION/LI-POLY CTRLR SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 29POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 4"L X 4"W datasheet.pdf
BOARD DEMO L6472 MOTOR DRIVER datasheet.pdf
RES 0.24 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5VOUT 100W datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915 datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 630V RADIAL datasheet.pdf
FUSE 50AMP 500V AC BS88 GG datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf