Vicor Corporation V24C28H150BG3
V24C28H150BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C28H150BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V24C28H150BG3.pdf
Availability of V24C28H150BG3
QUANTITY
V24C28H150BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C28H150BG3
Internal Part NumberEIS-V24C28H150BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.4A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C28H150BG3
Related LinksV24C28, V24C28H150BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C28H150BG3 Details Description
Related parts for V24C28H150BG3
RES ARRAY 15 RES 56 OHM 16SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 2A DO15 datasheet.pdf
CONN HEADER 66POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
CAP CER 22UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 4-SOP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT datasheet.pdf
17W2 F PC WATER RES 20A 4-40 datasheet.pdf
INSERT MALE 3+2POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf