Vicor Corporation V24C28H50BN3
V24C28H50BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C28H50BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W
Datasheet Download
V24C28H50BN3.pdf
Availability of V24C28H50BN3
QUANTITY
V24C28H50BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C28H50BN3
Internal Part NumberEIS-V24C28H50BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.78A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C28H50BN3
Related LinksV24C28, V24C28H50BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C28H50BN3 Details Description
Related parts for V24C28H50BN3
IC DUAL LATCH TRI-ST 24-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 43A TO-264 datasheet.pdf
LAMP INCAND 3MM STD BI-PIN 10V datasheet.pdf
RES 130 OHM 7W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
HEATSHRINK 1"-30M BLACK datasheet.pdf
CAP POLY 1UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP B19, AFS S4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf