Vicor Corporation V24C28M100BN
V24C28M100BN picture photo
Mfg. Part Number
V24C28M100BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W
Datasheet Download
V24C28M100BN.pdf
Availability of V24C28M100BN
QUANTITY
V24C28M100BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C28M100BN
Internal Part NumberEIS-V24C28M100BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.57A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C28M100BN
Related LinksV24C28, V24C28M100BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C28M100BN Details Description
Related parts for V24C28M100BN
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE MODULE 2.4KV 10A datasheet.pdf
RACK AND PANEL RCPT 313POS datasheet.pdf
RES 5.05K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
CABLE MARKER WSM 10 6 200/PK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf