Vicor Corporation V24C28M50BS
V24C28M50BS picture photo
Mfg. Part Number
V24C28M50BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W
Datasheet Download
V24C28M50BS.pdf
Availability of V24C28M50BS
QUANTITY
V24C28M50BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C28M50BS
Internal Part NumberEIS-V24C28M50BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.78A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C28M50BS
Related LinksV24C2, V24C28M50BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C28M50BS Details Description
Related parts for V24C28M50BS
RES SMD 1.05 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
CONN SPLICE 3WIRE 19-26AWG CLEAR datasheet.pdf
LED BASED T3 1/4 GRN 6-36V NON datasheet.pdf
CAP CER 330PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
DSUB MALE SIG CR CONT AWG26-28 datasheet.pdf
MOD SCR SINGLE 1500A 600V datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 24PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf