Vicor Corporation V24C28T150BS2
V24C28T150BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C28T150BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V24C28T150BS2.pdf
Availability of V24C28T150BS2
QUANTITY
V24C28T150BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C28T150BS2
Internal Part NumberEIS-V24C28T150BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.4A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C28T150BS2
Related LinksV24C28, V24C28T150BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C28T150BS2 Details Description
Related parts for V24C28T150BS2
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC RESET MONITOR 4.63V SOT23B-3 datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF 20POS 820SER datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 36-75VIN +/-15V datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 5% 35W TO263 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 8MICRO datasheet.pdf
IC FPGA 83 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 5A 38 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 1K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf