Vicor Corporation V24C36C100BF2
V24C36C100BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C36C100BF2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W
Datasheet Download
V24C36C100BF2.pdf
Availability of V24C36C100BF2
QUANTITY
V24C36C100BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C36C100BF2
Internal Part NumberEIS-V24C36C100BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.1%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C36C100BF2
Related LinksV24C36, V24C36C100BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C36C100BF2 Details Description
Related parts for V24C36C100BF2
IDC CABLE - MKR34K/MC34M/MCS34K datasheet.pdf
FERRULE INS VNL AWG18 RD 5/8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 0.301 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 11 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
PWR POLE EXT KIT 13 FT. TO 16FT datasheet.pdf
IC DDR2 512M 400MHZ 84BGA datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 8POS datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 1206 C0G 0.047レF 50V datasheet.pdf