Vicor Corporation V24C36E100BG
V24C36E100BG picture photo
Mfg. Part Number
V24C36E100BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W
Datasheet Download
V24C36E100BG.pdf
Availability of V24C36E100BG
QUANTITY
V24C36E100BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C36E100BG
Internal Part NumberEIS-V24C36E100BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.1%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C36E100BG
Related LinksV24C36, V24C36E100BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C36E100BG Details Description
Related parts for V24C36E100BG
RES ARRAY 15 RES 1M OHM 16SOIC datasheet.pdf
JUMPER-H2788TR/C2065R/H2788TR 6" datasheet.pdf
CAP TANT POLY 470UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
TERM RING NYL 16-14AWG #6 datasheet.pdf
RES SMD 5.23 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
ACTUATOR CONTURA V SERIES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf