Vicor Corporation V24C36M100BF2
V24C36M100BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C36M100BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W
Datasheet Download
V24C36M100BF2.pdf
Availability of V24C36M100BF2
QUANTITY
V24C36M100BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C36M100BF2
Internal Part NumberEIS-V24C36M100BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.1%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C36M100BF2
Related LinksV24C36, V24C36M100BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C36M100BF2 Details Description
Related parts for V24C36M100BF2
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IMPACT BP 3X10 GL SN datasheet.pdf
OSC SO 187.50MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
DIODE MODULE 30V 160A TO249AB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 3.6UF AXIAL datasheet.pdf