Vicor Corporation V24C36M50BF
V24C36M50BF picture photo
Mfg. Part Number
V24C36M50BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W
Datasheet Download
V24C36M50BF.pdf
Availability of V24C36M50BF
QUANTITY
V24C36M50BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C36M50BF
Internal Part NumberEIS-V24C36M50BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.39A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C36M50BF
Related LinksV24C3, V24C36M50BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C36M50BF Details Description
Related parts for V24C36M50BF
IDC CABLE - MDG50K/MC50F/MDG50K datasheet.pdf
CONN MMCX PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 68POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 162V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.4V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1200V 14A TO-247 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
RES SMD 30.9 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf