Vicor Corporation V24C36T100BN3
V24C36T100BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C36T100BN3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W
Datasheet Download
V24C36T100BN3.pdf
Availability of V24C36T100BN3
QUANTITY
V24C36T100BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C36T100BN3
Internal Part NumberEIS-V24C36T100BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.1%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C36T100BN3
Related LinksV24C36, V24C36T100BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C36T100BN3 Details Description
Related parts for V24C36T100BN3
TOOL HAND FOR FI SERIES datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.12W EMT6 datasheet.pdf
IC PLL WAN W/SGL REF INP 56SSOP datasheet.pdf
RELAY SSR 45A 3PH NO HT SINK 3PL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 47.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.37 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS SKT datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf