Vicor Corporation V24C3V3C50BN2
V24C3V3C50BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C3V3C50BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V24C3V3C50BN2.pdf
Availability of V24C3V3C50BN2
QUANTITY
V24C3V3C50BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C3V3C50BN2
Internal Part NumberEIS-V24C3V3C50BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency79.2%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C3V3C50BN2
Related LinksV24C3V, V24C3V3C50BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C3V3C50BN2 Details Description
Related parts for V24C3V3C50BN2
IC REG LDO 6V 0.1A 8SO datasheet.pdf