Vicor Corporation V24C3V3E50B2
V24C3V3E50B2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C3V3E50B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V24C3V3E50B2.pdf
Availability of V24C3V3E50B2
QUANTITY
V24C3V3E50B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C3V3E50B2
Internal Part NumberEIS-V24C3V3E50B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency79.2%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C3V3E50B2
Related LinksV24C3V, V24C3V3E50B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C3V3E50B2 Details Description
Related parts for V24C3V3E50B2
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.15W UMT6 datasheet.pdf
SOCKET HEX 3/16" 6.00" datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 20-SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10V 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
MARKING TAGS DIN RAIL 16MM datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
RES 169 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf