Vicor Corporation V24C3V3E75B2
V24C3V3E75B2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C3V3E75B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V24C3V3E75B2.pdf
Availability of V24C3V3E75B2
QUANTITY
V24C3V3E75B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C3V3E75B2
Internal Part NumberEIS-V24C3V3E75B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.72A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C3V3E75B2
Related LinksV24C3V, V24C3V3E75B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C3V3E75B2 Details Description
Related parts for V24C3V3E75B2
TRANSFORMER PULSE 100MH 25DCR datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.2A 10MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.6A 104 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 7.5MM datasheet.pdf
RES 548.673 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 12POS datasheet.pdf
PLUG IN CARD BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf