Vicor Corporation V24C3V3E75BG
V24C3V3E75BG picture photo
Mfg. Part Number
V24C3V3E75BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V24C3V3E75BG.pdf
Availability of V24C3V3E75BG
QUANTITY
V24C3V3E75BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C3V3E75BG
Internal Part NumberEIS-V24C3V3E75BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.72A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C3V3E75BG
Related LinksV24C3V, V24C3V3E75BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C3V3E75BG Details Description
Related parts for V24C3V3E75BG
CABLE MOD COIL 6COND WHITE 10' datasheet.pdf
RES SMD 16.5 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 76.9OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 500 OHM 5% 35W DPAK datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN SPRING 44POS SNGL .275 SMD datasheet.pdf
CAP CER 56PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
MICRO 51C P 48" YEL JACKP NI datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf