Vicor Corporation V24C3V3E75BL3
V24C3V3E75BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C3V3E75BL3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V24C3V3E75BL3.pdf
Availability of V24C3V3E75BL3
QUANTITY
V24C3V3E75BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C3V3E75BL3
Internal Part NumberEIS-V24C3V3E75BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.72A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C3V3E75BL3
Related LinksV24C3V, V24C3V3E75BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C3V3E75BL3 Details Description
Related parts for V24C3V3E75BL3
DIODE MODULE 1.3KV 700MA datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TX RS485/422 HS 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 2W MELF datasheet.pdf
LED 3MM CBI RT ANGL R REV POL datasheet.pdf
AS-I DIGITAL INPUT/OUTPUT MOD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER TCXO 6UMLP datasheet.pdf
1.25MM M HSG 6POS SMT datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 390K OHM 16SOIC datasheet.pdf