Vicor Corporation V24C3V3H50BS
V24C3V3H50BS picture photo
Mfg. Part Number
V24C3V3H50BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V24C3V3H50BS.pdf
Availability of V24C3V3H50BS
QUANTITY
V24C3V3H50BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C3V3H50BS
Internal Part NumberEIS-V24C3V3H50BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79.2%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C3V3H50BS
Related LinksV24C3V, V24C3V3H50BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C3V3H50BS Details Description
Related parts for V24C3V3H50BS
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
4POS RCPT 8AWG W/CPA MX150L datasheet.pdf
RES 1.18M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.62 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
17+17 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 0.1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf