Vicor Corporation V24C3V3H75BL
V24C3V3H75BL picture photo
Mfg. Part Number
V24C3V3H75BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V24C3V3H75BL.pdf
Availability of V24C3V3H75BL
QUANTITY
V24C3V3H75BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C3V3H75BL
Internal Part NumberEIS-V24C3V3H75BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.72A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C3V3H75BL
Related LinksV24C3V, V24C3V3H75BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C3V3H75BL Details Description
Related parts for V24C3V3H75BL
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 1.3W DO41 datasheet.pdf
GDT 250V 15% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST PROG 1A 12LLP datasheet.pdf
BOARD EVAL BASED VIPER22ASTR-E datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CARD GUIDE ADH MNT GREY 4 FT LG datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR MPU-3300 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
LED COB 4000K 95CRI 36V SMD datasheet.pdf