Vicor Corporation V24C3V3M50BG
V24C3V3M50BG picture photo
Mfg. Part Number
V24C3V3M50BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V24C3V3M50BG.pdf
Availability of V24C3V3M50BG
QUANTITY
V24C3V3M50BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C3V3M50BG
Internal Part NumberEIS-V24C3V3M50BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency79.2%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C3V3M50BG
Related LinksV24C3V, V24C3V3M50BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C3V3M50BG Details Description
Related parts for V24C3V3M50BG
RES SMD 330K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SSOP datasheet.pdf
CARD EDGE 10POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI 19 Position Board Cutout, Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 12A SPDT datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
1 X 36 YD BXD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 25V CHA MNT datasheet.pdf