Vicor Corporation V24C3V3M50BL3
V24C3V3M50BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C3V3M50BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V24C3V3M50BL3.pdf
Availability of V24C3V3M50BL3
QUANTITY
V24C3V3M50BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C3V3M50BL3
Internal Part NumberEIS-V24C3V3M50BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency79.2%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C3V3M50BL3
Related LinksV24C3V, V24C3V3M50BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C3V3M50BL3 Details Description
Related parts for V24C3V3M50BL3
LED SS YELLOW DIFF LP PCB 5MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 374 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 15A TO-247 datasheet.pdf
PWR SUPP AC/DC 20W 15V OUT MED datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
LED GREEN DIFF ROUND T/H R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT SOLDR datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 715K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf