Vicor Corporation V24C3V3M75BS
V24C3V3M75BS picture photo
Mfg. Part Number
V24C3V3M75BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V24C3V3M75BS.pdf
Availability of V24C3V3M75BS
QUANTITY
V24C3V3M75BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C3V3M75BS
Internal Part NumberEIS-V24C3V3M75BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.72A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C3V3M75BS
Related LinksV24C3V, V24C3V3M75BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C3V3M75BS Details Description
Related parts for V24C3V3M75BS
CONN SOCKET 20-24AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 300W datasheet.pdf
LED CBI 5MM BI-LVL YLW/YLW DIFF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 118 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 548MA 500 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER datasheet.pdf
COMBO 3W3 M PCB STR G50 HP ZI datasheet.pdf
TRANS RF N-CH 125W 50V NI360 datasheet.pdf