Vicor Corporation V24C3V3T50B2
V24C3V3T50B2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C3V3T50B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V24C3V3T50B2.pdf
Availability of V24C3V3T50B2
QUANTITY
V24C3V3T50B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C3V3T50B2
Internal Part NumberEIS-V24C3V3T50B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79.2%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C3V3T50B2
Related LinksV24C3V, V24C3V3T50B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C3V3T50B2 Details Description
Related parts for V24C3V3T50B2
MOD PWR ENT SNAP 2MM PNL 3-4POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 2A HRP5 datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf