Vicor Corporation V24C3V3T75BG
V24C3V3T75BG picture photo
Mfg. Part Number
V24C3V3T75BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V24C3V3T75BG.pdf
Availability of V24C3V3T75BG
QUANTITY
V24C3V3T75BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C3V3T75BG
Internal Part NumberEIS-V24C3V3T75BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.72A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C3V3T75BG
Related LinksV24C3V, V24C3V3T75BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C3V3T75BG Details Description
Related parts for V24C3V3T75BG
RES SMD 21.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC RF AMP GEN-PURP SOT23-5 datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG TSOT23-6 datasheet.pdf
BOARD DEMO SYNC BUCK CONVETER datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 2BIT BUS SW 8LLGA datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog Dimming 1A (Switch) SOT-25 datasheet.pdf