Vicor Corporation V24C3V3T75BN3
V24C3V3T75BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C3V3T75BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V24C3V3T75BN3.pdf
Availability of V24C3V3T75BN3
QUANTITY
V24C3V3T75BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C3V3T75BN3
Internal Part NumberEIS-V24C3V3T75BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.72A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C3V3T75BN3
Related LinksV24C3V, V24C3V3T75BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C3V3T75BN3 Details Description
Related parts for V24C3V3T75BN3
IC MCU 8BIT 32KB QZROM 64SDIP datasheet.pdf
RIGHT-ANGLE DIP SWITCH datasheet.pdf
MOD CORD SNG-ENDED 6-4 BLACK 25' datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER .049" 8POS SMT TIN datasheet.pdf
ADAPTER DIP8/WS8 FLASH MEMORY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PARTITION PLATE GRAY datasheet.pdf
CONN PLUG 28POS INLINE W/PINS datasheet.pdf