Vicor Corporation V24C48C150BG
V24C48C150BG picture photo
Mfg. Part Number
V24C48C150BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V24C48C150BG.pdf
Availability of V24C48C150BG
QUANTITY
V24C48C150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C48C150BG
Internal Part NumberEIS-V24C48C150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.1A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C48C150BG
Related LinksV24C48, V24C48C150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C48C150BG Details Description
Related parts for V24C48C150BG
IC OPAMP AUDIO 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 3POS datasheet.pdf
RCM4510W DEV KIT datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 3.8A 75 MOHM TH datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
O-RING- SILICONE 20.0 X 1.5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 2.5MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf