Vicor Corporation V24C48C150BG3
V24C48C150BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C48C150BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V24C48C150BG3.pdf
Availability of V24C48C150BG3
QUANTITY
V24C48C150BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C48C150BG3
Internal Part NumberEIS-V24C48C150BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.1A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C48C150BG3
Related LinksV24C48, V24C48C150BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C48C150BG3 Details Description
Related parts for V24C48C150BG3
IC ANALOG SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 5V datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DL PCB TIN datasheet.pdf
IC XMITTER ASK QWIKRADIO SOT23-6 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.56 OHM 5% 300W datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 30ppm 18pF 25 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FERRITE CORE E 2.3UH N27 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf