Vicor Corporation V24C48C150BL2
V24C48C150BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C48C150BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V24C48C150BL2.pdf
Availability of V24C48C150BL2
QUANTITY
V24C48C150BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C48C150BL2
Internal Part NumberEIS-V24C48C150BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.1A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C48C150BL2
Related LinksV24C48, V24C48C150BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C48C150BL2 Details Description
Related parts for V24C48C150BL2
SCREEN GREEN ROUND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 180PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SIDE PLATE HDM POWER MODU datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP A, AFS 2, TU datasheet.pdf
IC REG LDO DUAL 3.8/2.8V 8DFN datasheet.pdf
55/ CABLE OUTER SPACE datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
470UF 35V 12,5X20MM 125C 3000H datasheet.pdf