Vicor Corporation V24C48C50BS2
V24C48C50BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C48C50BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W
Datasheet Download
V24C48C50BS2.pdf
Availability of V24C48C50BS2
QUANTITY
V24C48C50BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C48C50BS2
Internal Part NumberEIS-V24C48C50BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.04A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.2%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C48C50BS2
Related LinksV24C48, V24C48C50BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C48C50BS2 Details Description
Related parts for V24C48C50BS2
HEADER 2MM GRID SIP 50POS SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V datasheet.pdf
CONN BACKSHELL R/A DB25 METAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 732 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
3KW 2KRPM INCENC BRK 60:1 VRL datasheet.pdf
CONN PLUG FMALE 24POS SILVR SLDR datasheet.pdf
DIODE MOD SCHOTTKY 200V 200A CC datasheet.pdf