Vicor Corporation V24C48E100BF3
V24C48E100BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C48E100BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W
Datasheet Download
V24C48E100BF3.pdf
Availability of V24C48E100BF3
QUANTITY
V24C48E100BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C48E100BF3
Internal Part NumberEIS-V24C48E100BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C48E100BF3
Related LinksV24C48, V24C48E100BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C48E100BF3 Details Description
Related parts for V24C48E100BF3
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 22V datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG YELLOW 250' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS SKT datasheet.pdf
RES 320K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
4WALL TRIPOLARIZ HEADER 40 CONTA datasheet.pdf
RES SMD 29.8K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS CABLE SKT datasheet.pdf