Vicor Corporation V24C48E100BN2
V24C48E100BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C48E100BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W
Datasheet Download
V24C48E100BN2.pdf
Availability of V24C48E100BN2
QUANTITY
V24C48E100BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C48E100BN2
Internal Part NumberEIS-V24C48E100BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C48E100BN2
Related LinksV24C48, V24C48E100BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C48E100BN2 Details Description
Related parts for V24C48E100BN2
DIP CABLE - CDR16G/AE16G/CDR16G datasheet.pdf
FUSE GLASS 375MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
DOUBLE CHOKE 2.2MH 2A VERT datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
RES 6.25 OHM 10W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.8-5.5V 55W datasheet.pdf