Vicor Corporation V24C48E150B2
V24C48E150B2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C48E150B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V24C48E150B2.pdf
Availability of V24C48E150B2
QUANTITY
V24C48E150B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C48E150B2
Internal Part NumberEIS-V24C48E150B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.1A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C48E150B2
Related LinksV24C48, V24C48E150B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C48E150B2 Details Description
Related parts for V24C48E150B2
RES SMD 43K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 2KV NP0 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SUB-MIN SKT/CARRIER datasheet.pdf
CAP CER 22UF 16V X7R SMD datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf