Vicor Corporation V24C48E50BF
V24C48E50BF picture photo
Mfg. Part Number
V24C48E50BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W
Datasheet Download
V24C48E50BF.pdf
Availability of V24C48E50BF
QUANTITY
V24C48E50BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C48E50BF
Internal Part NumberEIS-V24C48E50BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.04A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.2%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C48E50BF
Related LinksV24C4, V24C48E50BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C48E50BF Details Description
Related parts for V24C48E50BF
RES SMD 2.94KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTR 10A datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 28V datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 1% 25W PFC10 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
LEAD 4MM BANANA STKSHTH PP SILIC datasheet.pdf