Vicor Corporation V24C48E50BL
V24C48E50BL picture photo
Mfg. Part Number
V24C48E50BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W
Datasheet Download
V24C48E50BL.pdf
Availability of V24C48E50BL
QUANTITY
V24C48E50BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C48E50BL
Internal Part NumberEIS-V24C48E50BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.04A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.2%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C48E50BL
Related LinksV24C4, V24C48E50BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C48E50BL Details Description
Related parts for V24C48E50BL
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8DFN datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 5KV X7R 3640 datasheet.pdf
RES SMD 0.025 OHM 5% 1/8W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 16A 8PQFN datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 1A Automotive, Lighting 8-WSON (3x3) datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT TIN 68POS datasheet.pdf
VARISTOR 423V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf