Vicor Corporation V24C48M50BN2
V24C48M50BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C48M50BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W
Datasheet Download
V24C48M50BN2.pdf
Availability of V24C48M50BN2
QUANTITY
V24C48M50BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C48M50BN2
Internal Part NumberEIS-V24C48M50BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.04A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.2%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C48M50BN2
Related LinksV24C48, V24C48M50BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C48M50BN2 Details Description
Related parts for V24C48M50BN2
FIXED IND 33UH 2.1A 57 MOHM TH datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V S308 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
16POSMICROMNLASSY R/A THRU datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 3.4A 51 MOHM TH datasheet.pdf