Vicor Corporation V24C5C50BN2
V24C5C50BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C5C50BN2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
V24C5C50BN2.pdf
Availability of V24C5C50BN2
QUANTITY
V24C5C50BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C5C50BN2
Internal Part NumberEIS-V24C5C50BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.5%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C5C50BN2
Related LinksV24C5, V24C5C50BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C5C50BN2 Details Description
Related parts for V24C5C50BN2
MOSFET N-CH 250V 2.7A TO-262 datasheet.pdf
IC REG BOOST 5V 0.75A 8SOIC datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR DL-RS232 5V 16SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
ADC 10BIT I2C INTERFACE SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
DAC 2X8 20 GA. F/BACK MO datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
OPTOISOLATOR TRANS 4SMD GW datasheet.pdf
CAP FILM 150PF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf