Vicor Corporation V24C5C50BS
V24C5C50BS picture photo
Mfg. Part Number
V24C5C50BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
V24C5C50BS.pdf
Availability of V24C5C50BS
QUANTITY
V24C5C50BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C5C50BS
Internal Part NumberEIS-V24C5C50BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.5%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C5C50BS
Related LinksV24C5, V24C5C50BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C5C50BS Details Description
Related parts for V24C5C50BS
OSC 5.0V PROG CMOS PWRDN 100PPM datasheet.pdf
PATCHCORD VIDEO STD 7' BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
BS II DUAL RA datasheet.pdf
TIP DESOLDER .170X.090" THREAD datasheet.pdf
CONN DSUB 25POS F R/A .590 datasheet.pdf