Vicor Corporation V24C5E100B2
V24C5E100B2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C5E100B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V24C5E100B2.pdf
Availability of V24C5E100B2
QUANTITY
V24C5E100B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C5E100B2
Internal Part NumberEIS-V24C5E100B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C5E100B2
Related LinksV24C5, V24C5E100B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C5E100B2 Details Description
Related parts for V24C5E100B2
FUSE GLASS 7A 350VAC 140VDC 2AG datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 9POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 970MA 80 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 250V RADIAL datasheet.pdf