Vicor Corporation V24C5H125BS
V24C5H125BS picture photo
Mfg. Part Number
V24C5H125BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 125W
Datasheet Download
V24C5H125BS.pdf
Availability of V24C5H125BS
QUANTITY
V24C5H125BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C5H125BS
Internal Part NumberEIS-V24C5H125BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series125W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.1%
Power (Watts) - Max125W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C5H125BS
Related LinksV24C5, V24C5H125BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C5H125BS Details Description
Related parts for V24C5H125BS
CONN RECPT 7POS .100 POLAR 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC UNIV BUS DVR 18BIT 56BGA datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
OSC MEMS 14.7456MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 620K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 130PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf