Vicor Corporation V24C5H50BN3
V24C5H50BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C5H50BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
V24C5H50BN3.pdf
Availability of V24C5H50BN3
QUANTITY
V24C5H50BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C5H50BN3
Internal Part NumberEIS-V24C5H50BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.5%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C5H50BN3
Related LinksV24C5, V24C5H50BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C5H50BN3 Details Description
Related parts for V24C5H50BN3
IC OPAMP VFB 260MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SER SNT-8A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
RES 36 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.8K OHM 5% 15W datasheet.pdf