Vicor Corporation V24C5M100BS2
V24C5M100BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C5M100BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V24C5M100BS2.pdf
Availability of V24C5M100BS2
QUANTITY
V24C5M100BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C5M100BS2
Internal Part NumberEIS-V24C5M100BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C5M100BS2
Related LinksV24C5M, V24C5M100BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C5M100BS2 Details Description
Related parts for V24C5M100BS2
RES SMD 36K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
VARISTOR 216V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
TAPE POLY FILM 2"X 72YD datasheet.pdf
IC PRIORITY ENCODER SGL 16SO datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.9V SOT23-3 datasheet.pdf